Zuzulová tretia v slalome: "Oco to postavil skvele"

22.01.2012 Celý región

Kranjska Gora 22. januára (TASR) - Veronika Zuzulová sa v nedeľu predpoludním dostala na polcestu za historickým víťazstvom v slalome Svetového pohára a napokon skončila tretia. V slovinskej Kranjskej Gore 27-ročná slovenská zjazdárka zašla o sekundu a 34 stotín horší súhrnný čas ako víťazná Rakúšanka Michaela Kirchgasserová, druhá Fínka Tanja Poutiainenová za víťazkou zaostala 65 stotín. Zuzulová zaznamenala 60 bodov a so ziskom 152 sa v priebežnom sezónnom poradí disciplíny prebojovala z 12. na 8. priečku. Je to jej 11. pódiové umiestnenie v kariére SP.

V 73-člennom poli šiestej sezónnej súťaže medzi hustými bránkami bola na štarte s číslom 64 aj druhá slovenská lyžiarka, 19-ročná Barbara Kantorová, ktorá sa postarala o milé prekvapenie. Prebojovala sa na 27. priečke (+3,18) do 2. kola, čo sa v ére Veroniky Zuzulovej nepodarilo žiadnej inej Slovenke. V druhej jazde už išla opatrne, vyslovene na premiérové body a získala ich 7 za 24. priečku (+6,86).

Zuzulovej sa vydaril celý víkend, keďže už v sobotu 25. miestom prvýkrát v sezóne bodovala aj v obrovskom slalome. Obe súťaže v Kranjskej Gore sa pôvodne mali ísť v inom slovinskom stredisku Maribor, kde však nedokázali zabezpečiť dobré snehové podmienky. V Kranjskej však boli nedeľňajšie okolnosti tiež blízko hranice únosnosti, čo sa prejavovalo čoraz viac a relatívne optimálna situácia sa týkala iba prvých dvoch-troch pretekárok. Využili to skúsené Kirchgasserová a Poutiainenová a medzi ne sa dostala iba Zuzulová. Za Kirchgasserovou zaostala iba 11 stotín, čo je iba niekoľko decimetrov. Slovenská slalomárska hviezda sa na trať, postavenú jej trénerom a otcom Timotejom Zuzulom, pustila dynamicky a od začiatku bolo zrejmé, že chytila skvelý rytmus. Hornú tretinu kurzu zvládla najlepšie zo všetkých súťažiacich a tesne vpredu bola aj na druhom medzičase. Profil kopca v týchto dvoch úsekoch bol síce značne selektívny, ale zmeny tempa pretekárky nerozhadzovali. Naopak, v dolnom, mimoriadne strmom a nezvykle dlhom spáde do cieľa nebolo zjazdárky, ktorá by nemala problémy. Najmenšie Kirchgasserová, na ktorú Zuzulovú trochu stratila v silne zatvorených bránkach, kde bolo treba hraniť. Slovenka išla umne a radšej obetovala pár desatín, keďže na rozbitej mase snehu so zľadovateným povrchom hrozila pád na vnútornej lyži.

Do druhého kola bolo všetko otvorené pre prvých šesť pretekároch, ktoré sa zmestili do 5 desatín. Šance na celkový úspech umocňovalo aj vypadnutie jedinej a 5-násobnej slalomovej víťazky tejto zimy, Rakúšanky Marlies Schildovej. V rovnakom úseku, kde Timotej Zuzula narysoval rafinovaný prechod do vertikály, sa skončila aj púť skúsenej Nemky Marie Höflovej-Rieschovej a v poli štartujúcich chýbala zranená top-slalomárka, Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová. Viaceré ďalšie favoritky z druhého sledu sa necítili na trati v pohode a o to väčšou senzáciou bol výkon Kantorovej. Mladá Slovenka sa s vysokým číslom katapultovala do širšej elity priam kamikadze jazdou, ku ktorej sa nepriblížila žiadna z jej priamych rivaliek z posledných troch desiatok štartujúcich.

Kantorová druhé kolo logicky zašla úplne iným štýlom. U mladých slalomárok v druhých kolách nie vždy platí, že nemajú čo stratiť. Vyradením by sa zo 160. miesta FIS rebríčka nikam nepohla, čo pozná po predchádzajúcich piatich výpadkoch v prvých kolách dvoch špeciálnych a troch obrovských slalomov. Takto získala nielen prvých 7 bodov do hodnotenia SP, ale výrazne si polepšila aj koeficient, čo sa prejaví na začiatku februára po zverejnení aktuálnej listiny. To Zuzulová jazdí už v inej kategórii, teda v skupine tzv. WCSL-koeficientu (štartová listina SP). Lenže 7. pozíciu si po predchádzajúcom slalome udržala len tesne pred Kirchgasserovou, Taliankou Manuelou Mölggovou a Francúzkou Nastasiou Noensovou. Jedna z nich aj všetky tri ju v nedeľu mohli vytlačiť z prvej skupiny, ktorá si žrebuje štartové čísla 1 až 7. Zuzulová v druhom kole mala opäť výborný prvý medzičas, ale predovšetkým v strmej spodnej časti už nedokázala konkurovať dvom súperkám, ktoré išli agresívnejšie a dosiahla 8. čas kola. Kirchgasserová bola naopak v nedeľu na neprekonanie.

"Už v predchádzajúcich súťažiach som cítila, že v slalome napredujem. Vedenie po 1. kole ma v tom len ubezpečilo a vôbec som necítila väčší tlak ako inokedy. V druhom kole som preto opäť dupla na plyn a vyšlo to," vyznala sa do kamier ORF 26-ročná víťazka. Kirchgasserová vyhrala prvý slalom kariéry, keď predtým bola iba raz na pódiu. Celkovo to je jej druhý triumf v pretekoch SP.

Aj Zuzulová bola spokojná: "Výborné, veľmi sa teším. Najmä v prvom kole som sa cítila na svahu ako ryba vo vode. Môj oco to postavil skvele a vyhovovala mi tá horná časť. Tam som išla naozaj vynikajúco a aj som to sama v jazde cítila. Potom mi v cieli niektorí tréneri iných družstiev potvrdili, ako dobre som v tom hornom úseku išla a že keby som takto jazdila celé slalomy, že by na to nestačila ani Marlies Schildová. Pravda, v tom druhom kole to bolo pre mňa už ťažšie, lebo to už bolo postavené úplne ináč. Navyše som išla s vedomím, že potrebujem dobrý výsledok, ale že na prvé miesto by bolo treba príliš riskovať. Napokon mi to vyšlo, veď tretie miesto je v okolnostiach týchto pretekov úžasné."

Tretím miestom Slovenka získala v slalomovom poradí SP, ale paradoxne stratila v štartovom renkingu. Klesla na 8. miesto, lebo triumfom ju "trhla" Kirchgasserová a Slovenke jej úspešný výsledok nestačil na predstihnutie niektorej z prvej šestky. Ale Zuzulovú budú pred ďalším slalomom SP 12. februára v andorrskom Soldeu aj tak žrebovať v prvej skupine, keďže Pietiläová-Holmnerová je zranená do konca sezóny.

V sobotňajšom obrovskom slalome vyhrala francúzska lyžiarka Tessa Worleyová. Druhú priečku si vyjazdila Talianka Federica Brignoneová (+0,56 s) a tretia skončila Viktoria Rebensburgová z Nemecka (+0,89 s). "Som veľmi, veľmi šťastná. Boli to ťažké preteky, ale aj zábava. Sneh bol výborný, ale bolo to veľmi technicky náročné a od začiatku ste museli byť vo vysokom tempe," povedala víťazka.

Zuzulová obsadila 25. miesto, keď na víťazku stratila 3,61 s a v prebiehajúcej sezóne získala prvých šesť bodov v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne. Podarilo sa jej v nej bodovať v SP šiestykrát v kariére, pritom dvakrát z toho na jediných dvoch ženských podujatiach v Kranjskej Gore. V roku 2007 dosiahla v slovinskom stredisku 18. miestom svoje maximum v prestížnom seriáli. Zuzulová so štartovým číslom 40 postúpila do 2. kola z 29. miesta. Kantorová skončila už v prvom kole, keď ju klasifikovali na 45. mieste (+4,15 s).

Výsledky slalomu SP v Kranjskej Gore - nedeľa:

1. Michaela Kirchgasserová (Rak.) 1:47,25 min. (52,94-54,31), 2. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,65 s (53,21-54,69), 3. Veronika ZUZULOVÁ (SR) +1,34 (53,05-55,54), 4. Tina Mazeová (Slovin.) +1,66, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) +2,28, 6. Nicole Hospová (Rak.) +2,80, 7. Lindsey Vonnová (USA) +2,89, 8. Christina Geigerová (Nem.) +2,95, 9. Nastasia Noensová (Fr.) +3,27, 10. Irene Curtoniová (Tal.) +3,45, ... 24. Barbara KANTOROVÁ +6,86 (56,12-57,99)

výsledky obrovského slalomu - sobota:

1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:03,02 min. (1:00,81-1:02,21), 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,56 s (1:01,11-1:02,47), 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,89 (1:01,40-1:02,51), 4. Lindsey Vonnová (USA) +0,92, 5. Tina Mazeová (Slov.) +1,20, 6. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +1,25, 7. Anemone Marmottanová (Fr.) +1,33, 8. Anna Fenningerová (Rak.) +1,35, 9. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,63, 10. Tanja Poutiainenová (Fín.) +1,83, ... 25. Veronika ZUZULOVÁ (SR) +3,61 (1:03,03-1:03,60)